Karty przedpłacone PrePaid obecne są na rynku finansowym od wielu lat. Pomimo tego nie podbiły szturmem tego rynku i nadal to karty debetowe czy kredytowe wiodą prym w portfelach polaków. Karty PrePaid na doładowania są jednak bardzo poręczne, wygodne, dają dużo większy poziom bezpieczeństwa i nie są zobowiązujące. Czym zatem są? Jak działają? Dlaczego nie podbiły rynku i czy warto ich używać? W tym tekście przybliżamy działanie kart płatniczych PrePaid, które możemy kupić w banku a których nigdy nie zauważamy.
Czym są kart na doładowanie PrePaid?
Karty przedpłacone PrePaid to karty płatnicze na doładowania. Są to pełnoprawne karty płatnicze, które mają fizyczną plastikową formę i które umożliwiają płacenie wszędzie tam, gdzie płacimy kartami debetowymi wydanymi do naszego konta. Ich główną różnicą jest to, że karty PrePaid możemy kupić oddzielnie — niezobowiązująco. Ich cena to kilkanaście złotych. Karty takie posiadają swoje osobne konto, na które wpłacamy pieniądze i działają na zasadzie doładowania. Jeśli wpłacimy na kartę daną sumę pieniędzy, będziemy mogli wydawać ją właśnie poprzez kartę PrePaid. Sama karta posiada tradycyjną plastikową formą z nadrukowanym numerem, kodem bezpieczeństwa czy datą ważności. Możemy płacić nią w sklepach stacjonarnych, w internecie czy restauracjach. Większość kart przedpłaconych oferowanych przez banki posiada możliwość płatności zbliżeniowych. Karty takie wydawane są również przez Visa i MasterCard oraz sprzedawane przez większość banków na rynku.
Aby je kupić, nie musimy posiadać zdolności kredytowej, spełnić żadnych warunków czy wyplenić wniosków. Jedyne co musimy zrobić to udać się do danej placówki bankowej i w cenie kilkunastu złotych kupić taką kartę. Jej działanie jest niezobowiązujące. Dzięki temu możemy wpłacać na nią pieniądze i korzystać tylko wtedy, jeśli chcemy. Sama karta PrePaid nie różni się zatem od karty debetowej w użytkowaniu, a ogólnie jest po prostu oddzielnym produktem finansowym, z którego możemy korzystać według własnych preferencji. Karty PrePaid wydawane są w walucie PLN, ale również w dolarach, frankach czy euro, czyli najpopularniejszych walutach. Możemy nimi również płacić za granicą.
Jak działają w praktyce?
Karty PrePaid działają bardzo prosto w praktyce i poradzi sobie z ich obsługą nawet osoba nieznająca się na bankowości czy nowych technologiach. Jeśli kupujemy już kartę PrePaid w banku, otrzymamy ją wraz z numerem konta oraz adresem serwisu internetowego gdzie możemy sprawdzać jej saldo itp. Jeśli będziemy chcieli z niej zacząć korzystać, wystarczy wpłacić pieniądze na konto karty np. na poczcie, w banku lub przelewem internetowym. Przelew taki dochodzi na konto naszej karty, jak zwykły przelew wysłany do znajomego przeważnie w ciągu 1-2 dni. Jeśli kartę PrePaid kupimy w banku, w którym mamy konto lub udamy się do takiego banku i doładujemy konto bezpośrednio “w okienku” pieniądze znajdą się na niej w ciągu kilku minut. Gdy na naszej karcie PrePaid mamy już wpłacone przez nas pieniądze np. 400 zł, możemy rozpocząć korzystanie z niej. W takiej sytuacji będziemy mogli wydawać pieniądze do sumy 400 zł i nie będziemy mogli się zadłużać na minus. Gdy na karcie skończą się nam środki, możemy ponownie doładować taką kartę i rozpocząć korzystanie z niej ponownie.
Jakie korzyści dają karty PrePaid?
Karta PrePaid na doładowania daje bardzo wiele korzyści. Pierwszą z nich jest niezależność. Kartę, którą możemy kupić dowolnie “od ręki” w banku oraz korzystać z niej według własnego uznania. Nie jest to również droga opcja, gdyż zakup to jedynie kilkanaście złotych i nie musimy płacić np. miesięcznych opłat czy abonamentów. Kolejnym plusem jest możliwość wydzielenia pieniędzy np. z budżetu domowego na te, które możemy wydać dowolnie. Podzielenie pieniędzy pomoże utrzymać nam porządek w finansach. W ten sposób możemy również doładować kartę suma, którą mamy przeznaczoną np. na zakupy i ogólne utrzymanie oraz po prostu płacić nią na co dzień, pozostawiając na koncie bankowym środki na opłaty, raty i rachunki. Bardzo ważnym plusem kart PrePaid jest bezpieczeństwo. Kart takich możemy używać np. do płatności w internecie lub do płacenia nimi na co dzień. W razie kradzieży danych, lub kradzieży samej karty, stracimy jedynie małe środki, które na nią wpłaciliśmy, a nie całą pensję np. jak będzie miało to miejsce w przypadku karty debetowej. W takim wypadku kartę PrePaid po prostu zablokujemy i kupimy nową bez większych konsekwencji.
Dlaczego karty PrePaid nie podbiły rynku i czy warto ich używać?
Pomimo bardzo wielu plusów kart PrePaid nie podbiły one rynku finansowego, choć są one obecne na nim od wielu lat. Dlaczego zatem tak się stało? Odpowiedzią na to pytanie jest po prostu brak promocji i promowania takich kart przez banki. Karty PrePaid są po prostu dostępne, a banki wolą zachęcać swoich klientów do pozyskiwania kart kredytowych, na których zarabiają czy do otwierania nowych kont z kartami debetowymi. Karty PrePaid nie posiadają zatem żadnych minusów, lecz nie dostarczają na tyle zysków bankom, aby były szeroko promowane czy reklamowane.
Kart przedpłaconych PrePaid warto używać w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest z pewnością ta, kiedy często płacimy np. w internecie — szczególnie na różnych stronach internetowych. Karta taka może być doskonałym zabezpieczeniem naszych pieniędzy, gdyż podawać będziemy dane karty PrePaid w trakcie płatności, którą możemy szybko wymienić, a nie karty debetowej czy kredytowej. Karty takie warto również zakupić, jeśli lubimy płacić bezgotówkowo i robimy to często. W takim wypadku zniszczenie czy zagubienia karty nie będzie tak bolesne, jak np. karty kredytowej, której wyrabianie od nowa może być dość uciążliwe. Z takich kart warto korzystać również, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Kupienie karty np. w euro i doładowanie jej tą walutą w Polsce będzie bardzo komfortowe. Nie będziemy musieli dbać np. o przewalutowanie środków z konta, kursy bankowe itp. Karty PrePaid możemy również — o ile pozwala na oto regulamin, przekazywać innym osobom np. członkom naszej rodziny czy dzieciom. To doskonały sposób na to, aby uczyć najmłodszych w atrakcyjny sposób obsługi karty płatniczej bez ryzykowania zniszczenia np. naszej podstawowej wydanej do konta bankowego.
Jacek Grudniewski
Informacjakredytowa.com