Niewielu Polaków systematycznie odkłada pieniądze, większość z nas choć raz w życiu zaciągnęła kredyt gotówkowy. Prawda jest taka, że przyzwyczailiśmy się do dodatkowych pieniędzy, jakie oferują nam banki oraz firmy pożyczkowe. Życie na kredycie nie jest dobrym rozwiązaniem, warto podjąć decyzję o odkładaniu gotówki na czarną godzinę, posiadanie zaplecza finansowego jest ważne.
Trudno jest przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Gdy nie mamy oszczędności, a zaskoczy nas niespodziewany wydatek, kredyt wydaje się jednym wyjściem z trudnej sytuacji. Pochopne, szybkie podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu, może przyczynić się do tego, że przeoczymy koszty, które ostatecznie będziemy musieli przecież pokryć.
Na co należy zwracać uwagę podczas zaciągania kredytu?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kredyt wiąże się z opłatami dodatkowymi, w końcu bank daje nam pieniądze, aby móc na tym zarobić, nie udziela nam wsparcia finansowego za darmo. Do podstawowych kosztów, które będziemy musieli ponieść zaliczają się oczywiście odsetki, do tego dochodzą jeszcze opłaty za udzielnie kredytu, prowizja dla doradcy itp. W każdy banku działa to trochę inaczej, dlatego przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić za co i ile zapłacimy pieniędzy. Niektóre instytucje bankowe mogą pobrać opłatę również za rozpatrzenie wniosku, ale nie jest to praktykowane obecnie zbyt często.
Ubezpieczenie kredytu
Decydując się na wzięcie kredytu, będziemy musieli liczyć się z wykupieniem odpowiedniej polisy, która ma za zadanie chronić zarówno nas, jak i bank, z którym decydujemy się współpracować. Takie ubezpieczenia gwarantują spłatę zobowiązania finansowego w sytuacji, gdy kredytobiorca z przyczyn niezależnych nie będzie mógł tego zrobić np. przez chorobę, niezdolność do pracy czy śmierć.
Prowizja za wcześniejszą spłatę
Chociaż wiele osób może być zdziwionych, że taka opłata jest pobierana, to trzeba wiedzieć, że jak zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu będzie wiązało się to z kosztami. Wysokość takiej prowizji jest różna, zależy od kwoty, jaką postanowimy spłacić. Takie opłaty bank może pobierać, jednak tylko przez pierwsze 3-5 lat spłacania kredytu.
Koszty produktów dodatkowych
Banki bardzo często praktykują zasadę według której kredytobiorca jest zobowiązany założyć u nich konto bankowe. Niekiedy prowadzenie takiego rachunku czy przelewy na rzecz spłaty rat kredytowych również wiążą się z ponoszenie pewnych kosztów, co warto mieć na uwadze. Przed decyzją o wzięciu kredytu, trzeba po prostu dokładnie czytać treść umowy.