Internet to bardzo wygodny kanał komunikacji oraz zawierania wszelkiego rodzaju transakcji. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić życie bez korzystania z sieci. Za pośrednictwem Internetu kontaktujemy się ze znajomymi, oglądamy filmy, robimy zakupy, a nawet planujemy wczasy i wykupujemy wycieczki.
Decydując się na zakup wczasów przez Internet, warto przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić nas przed manipulacją ze strony biur podróży, które korzystają z niewiedzy klientów. Najczęściej nieścisłości związane z wycieczkami organizowanymi przez biura podróży dotyczą jakości noclegu oraz różnic w cenie pomiędzy przedstawioną ofertą, a ostatecznymi kosztami podróży. Do Europejskiego Centrum Konsumenckiego najwięcej skarg wpływa od turystów, którzy zdecydowali się wykupić wycieczki online.
Pytaj o koszty całkowite
Wiele firm nie przedstawia w swoich ofertach wszystkich kosztów, jakie poniesiemy z racji wykupienia wczasów. Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z umową oraz w razie wątpliwości dopytać o ostateczną cenę wycieczki. Do najczęstszych opłat, które nie zawsze są uwzględnione w ofercie są koszty manipulacyjne, opłaty za płatność kartą kredytową, rezerwację miejsca oraz bagaż. Różnice w cenach zazwyczaj dotyczą zakupu biletów lotniczych i na to warto zwracać uwagę. Wiele do życzenia pozostawia również standard hoteli, w których umieszczani są turyści. Jeżeli standard noclegu jest dużo niższy, niż przewidywała to oferta, można złożyć reklamację i otrzymać zwrot części kosztów.
Przygotowując się do zakupu wczasów przez Internet…
– warto dobrze przeanalizować poszczególne oferty, decyzja o zakupie wycieczki nie powinna być zbyt pochopna,
– należy upewnić się, że ceny podane w ofercie są cenami brutto, a nie netto,
– sprawdź ile kosztują usługi dodatkowe typu All Inclusive, bagaż podręczny, rezerwacja miejsc w samolocie itp.,
– jeżeli decydujesz się na płatność kartą kredytową, zapytaj czy taka transakcja będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.
W dzisiejszych czasach zakup wczasów przez Internet nie jest niczym nadzwyczajnym, taką możliwość oferuje wiele biur podróży. Oczywiście warto w tym wypadku zachować ostrożność i upewnić się, czy dodatkowe opłaty nie sprawią, że wycieczka będzie dużo droższa, niż zakładaliśmy. Jeżeli czujemy się oszukani, możemy złożyć skargę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, jako turyści mamy swoje prawa i warto je wyegzekwować.