Zmiana konta osobistego w trakcie roku podatkowego niesie za sobą pewne obowiązki. Wraz ze wzrostem konkurencji i ogromem ofert bankowych zmiany kont osobistych zdarzają się coraz częściej. Wybieramy zwykle, w celu założenia konta osobistego, ten bank, który oferuje nam najbardziej atrakcyjną ofertę.
Nie tylko pracodawca powinien być poinformowany o zmianie, by przelewał wynagrodzenie na aktualne konto bankowe, ale również, instytucje, z których spodziewamy się zwrotu ewentualnych nadpłat. Jako pierwszy na myśl przychodzi Urząd Skarbowy.
Termin rozliczenia podatkowego upływa z dniem 30. kwietnia każdego roku. Jednak, by urząd przelał nadpłatę prawidłowo warto o zmianach poinformować go dużo wcześniej. Zmiany te dla osób nie będących podatnikami VAT i tych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, dokonuje się poprzez złożenie formularza ZAP-3. Dotyczy on podatników objętych rejestrem PESEL.
ZAP-3 składany jest w sytuacjach, gdy:
– chcemy powiadomić urząd o zmianie adresu zamieszkania, innego niż adres zameldowania,
– chcemy powiadomić urząd o aktualnym adresie do korespondencji, innym niż adres zamieszkania,
– chcemy powiadomić urząd o zmianie rachunku bankowego lub przekazać informacje, by wszelkie nadpłaty kierowane były na rachunek bankowy, czy w SKOK,
– chcemy powiadomić urząd o rezygnacji z rachunku bankowego.
W jaki sposób można przekazać formularz aktualizacyjny?
Można tego dokonać albo osobiście w siedzibie urzędu, albo online. Od 1 lipca 2013 roku, po podpisaniu podpisem kwalifikowanym, możliwe jest przesłanie wszelkich formularzy podatkowych przez Internet. Można je znaleźć jedynie na stronie Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl) , w zakładce e-deklaracje/ formularze/ inne. Niewielu z podatników dysponuje takim podpisem. Nie ma to nic wspólnego z e-deklaracjami, gdzie nie jest wymagany do przesłania, np. zeznania podatkowego, podpis, a jedynie dane autoryzacyjne. Dla większości więc pozostaje tradycyjne źródło przekazu i wizyta w urzędzie.
Jeśli nie dokonamy w określonym czasie zmiany danych dotyczących zmiany rachunku możemy mieć problem ze zwrotem nadpłat podatkowych. Oczywiście pieniądze nie zginą w wirtualnej przestrzeni (bank zwraca automatycznie środki przelane na zamknięte konto do nadawcy), ale cała procedura zwrotu i ponownego przekazania środków na konto prawidłowe może trwać dość długo.