Gdy zdecydujemy się na ulokowanie swoich oszczędności w banku, zazwyczaj myślimy o tym, jakie oferuje on oprocentowanie, jaką ma renomę, czy też ilość bankomatów, z których możemy wypłacić swoje środki pieniężne. Mało kiedy natomiast zastanawiamy się, co tak naprawdę dzieje się z pieniędzmi pozostawionymi przez nas w placówce bankowej. Banki również nie przekazują takich informacji ani za pomocą reklam w telewizji, ani poprzez ulotki reklamowe. Warto czasem przeanalizować, w jaki sposób bank jest w stanie zwrócić nam nasze oszczędności powiększone o odsetki, jak jest w stanie utrzymywać swe oddziały, za co wypłaca swoim pracownikom pensje.
Informacja ta jest możliwa do uzyskania po przeanalizowaniu bilansu. Nasz kapitał znajduje się po stronie pasywów banku, a dokładniej w rubryczce „zobowiązania wobec klientów”. W zdecydowanej większości przypadków lokaty i depozyty stanowią zdecydowaną większość bankowych zobowiązań.
Tego, w jaki sposób bank inwestuje środki pieniężne można się dowiedzieć po analizie jego aktywów. Najistotniejszą pozycję stanowią „kredyty i pożyczki udzielone klientom”. Pieniądze przekazywane są przedsiębiorstwom, a także osobom, które chcą realizować swoje potrzeby. Bank zarabia między innymi przez to, iż oprocentowanie udzielonych pożyczek oraz kredytów jest wyższe niż to w depozytach i lokatach.
Kolejną ważną pozycją w aktywach są „papiery wartościowe”, takie jak akcje, czy też obligacje rządowe. Nasze pieniądze mogą również przekazywane innym bankom- w tym wypadku można je zakwalifikować do „należności bankowych”. Koniec końców pewna część tych oszczędności zostaje w kasach, bądź na rachunku NBP.
Dla ludzi pozostawiających swe pieniądze w depozycie najważniejsze jest to, iż są bezpieczne. Rozsądna polityka bankowa umożliwia finansowanie wielu inwestycji, dzięki czemu możliwy jest rozwój gospodarczy kraju. A my, wraz z bankiem, zarabiamy.