Zakładając w jakimkolwiek banku rachunek oszczędnościowy, zazwyczaj otrzymujemy również tak zwaną kartę płatniczą. Jej rodzaj zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości finansowych, ale i tak wiele osób decyduje się na te najbardziej proste i oczywiste rozwiązania. Kiedy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami karty elektronicznej, będziemy mogli ( oczywiście w miarę naszych możliwości finansowych) korzystać z dokonywania transakcji bezgotówkowych oraz znajdujących się w naszym mieście bankomatów.
Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii bankomatów. W zależności od tego, jak bank wybraliśmy, różna będzie liczba tych urządzeń elektronicznych. Zasada jest bowiem prosta: im bardziej znany, popularny i duży jest bank, tym więcej prawdopodobnie będzie bankomatów. Wynika to oczywiście ze specyficznych potrzeb klientów, a także ich oczekiwań. Bez względu na to, gdzie znajduje się wybrany przez nas aktualnie bankomat, możemy z niego dowolnie korzystać. Opcji jest kilka. Czasami chcemy wypłacić jakąś kwotę pieniędzy, ponieważ są nam aktualnie bezpieczne, zdarza się jednak, że pragniemy po prostu sprawdzić finansowy stan naszego konta. Wszystkie te operacje są całkowicie darmowe, właśnie ze względu na to, że jesteśmy klientami tego banku. Nie dotyczy to oczywiście jednorazowej sytuacji. Mamy prawo korzystać z bankomatów tyle razy, ile tylko chcemy i pojawi się taka potrzeba.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy chcemy skorzystać z bankomatu, jaki należy do innego banku. Oczywiście, mamy do tego pełne prawo i nic nie stoi na przeszkodzie. Takie operacje nie będą już jednak darmowe i musimy się z tym liczyć. Przeciętny koszt skorzystania z innego bankomatu i wypłacenia pieniędzy wynosi około czterech złotych.
Jak zatem widać, najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z własnych bankomatów, ponieważ dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze. Biorąc pod uwagę, że takie sytuacje mogą się zdarzać często, lepiej zawsze szukać swoich bankomatów.